11 LISTOPADA
Dodane przez dorkafri dnia

NASZA, WOLNA NIEPODLEGŁA

10 listopada w przeddzień 99 rocznicy Odzyskania Niepodległości w szkole naszej odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca ten tak ważny dla każdego Polaka dzień. 

  Uczniowi klas IV, V i VI przypomnieli w montażu słowno - muzycznym  historię naszego kraju, który na  123 lat zniknął z mapy Europy.

 Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w  Compiegne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj.

Odzyskanie niepodległości miało ogromne znaczenie dla całego narodu polskiego. W zmienionych warunkach przeważająca większość ludności polskiej zyskała możliwość swobodnego rozwoju życia narodowego. Zlikwidowane zostały granice, które dzieliły kraj. Ułatwiło to przenikanie kultury i oświaty w ojczystym języku do mas ludowych, co wpłynęło na lepszy rozwój życia politycznego. Również dla krajów Europy Polska nabrała większego znaczenia – stała się państwem niezależnym i usamodzielnionym.  11. listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość, to znaczy – stała się państwem niezależnym od innych narodów. Także tego samego dnia Józef Piłsudski objął dowództwo nad wojskiem polskim. Uważam 11. listopada za istotną datę dla naszego narodu, ponieważ tego dnia Rzeczpospolita stała się państwem niezależnym od innych krajów, mogącym samodzielnie decydować o swoim rozwoju i przyszłości.

Uczniowie nie tylko przyszli do szkoły odświętnie ubrani, z biało - czerwonymi kokardkami przypiętymi do koszul, ale bardzo poważnie przeżywali ten dzień i oddali mu cześć w należyty sposób. 

   Historię tego wielkiego dnia przypomniał również wicedyrektor szkoły mgr Roman Czechowski, który również pochwalił i podziękował uczniom za tak uroczyste przeżywanie tego dnia. 

A.H.

Film dostępny pod linkiem: https://photos.app.goo.gl/oaL7aDWhmvDSKefW2


Rozszerzona zawartość newsa